Oturma izni Sorgulama

Yasal bir çizgi, yol izleyerek Türk sınırları içerisine giren yabancıların otuz gün tamamlanmadan uzun süreli ikamet etmek istemesi durumunda alması mecburi olan ikamet izni belgesi sorgulama işlemini bu makalemiz aracılığı ile yapabileceksiniz.

Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı yabancıların ikamet izni düzenlemesi konusunda yetkili kurum olduğunu daha önceden anlatmıştık. Eğer siz Türkiye’de ikamet izni çözümleri yazımızı okumadıysanız bağlantı üzerinden incelemenizi öneririm.

Yabancının belirlenen zaman aralığında oturma izni başvurusu yapması neticesinde, yapılan başvurunun sorgulanması gerekir. Bu sorgulama işlemi belirlenen kriterlere göre yapılmaktadır. Misal şöyle diyelim, yabancı ilk defa ikamet için başvuru yaptıysa ayrı bir sorgulama, süre uzatma işlemi için ise ayrı sorgulama yapmanız gerekir.

İkamet izni sorgulaması için hangi bilgiler gerekli? : Oturum izni sorgulaması için başvuru işleminden sonra size verilen başvuru numarası, kimlik bilgileriniz sorgulama esnasında sizden istenilecektir.

İkamet Tezkeresi Sorgulama İşlemi

Yabancı eğer ilk defa oturma izni başvurusu yapmış ve daha önce Türkiye’de ikamet sağlamamış ise ilk kez ikamet izni başvuru sorgulama bağlantısını kullanarak sorgulama yapabilirsiniz.

Eğer ki yabancı daha önce ikamet izni var ise ve Türkiye’de oturum sağlamış ama ikamet süresi sonra ermeden ikamet izni uzatma başvurusu yaptı ise başvuru sonucunu uzatma başvuru bağlantısı üzerinden gözlemleyebilir.

Yukarıda belirttiğimiz bağlantılar üzerinden ikamet izni sorgulaması yapılarak başvuru sonucunu online olarak görebilirsiniz. Yabancının sorgulama işi için ayrıca Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlardan yapabileceği bilinmelidir. Tabii ki online olarak yapılan sorgulamalar daha pratik ve kolay olacağı için sizlere zaman olarak avantaj sağlayacaktır.

Bir cevap yazın