Çalışma izni iptali

İşletmesinde yabancı bir işçi çalıştırmak isteyen işverenlerin bilindiği gibi gereken başvuru işlemlerini kendilerinin tamamlaması gerekmektedir. Çalışma izni alınırken işveren tarafından yapılan başvuruların, aynı şekilde çalışma izni iptali konusunda da yapılması gerekmektedir. Bunun için kişilerin yapması gerekenler oldukça basittir. Bunun için işverenlerin E-Devlet sistemine giriş yapması ve sonrasında da yabancıların çalışma izni otomasyon sistemine, izin iptal dilekçesini yüklemeleri gerekmektedir.

E-Devlet sistemi üzerinden yapılacak olan başvuruların yanı sıra, kişilerin doğrudan dilekçeleri posta yolu ile de teslim etmesi mümkündür. Bunun için dilekçe hazırlayan kişilerin, yabancı çalışma izni kartı ile birlikte İsmet İnönü Bulvarı No 42 Emek/Ankara adresine dilekçesi kargo veya elden teslim etmeleri gerekmektedir.

Çalışma izni İptali

Dilekçenizi hazırladığınız tarihten itibaren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinde bulunan kayıtlarını da iptal ettirebilirsiniz. E-Devlet sistemi üzerinden yapılacak olan çalışma izni iptali adımlarını ise şu şekilde sıralamamız mümkündür.

  1. İzin iptali talebi daha önce işveren adına talepte bulunmuş kullanıcılar için yapılabilmektedir. Bunun için E-Devlet sistemine giriş yapılmalı sonrasında ise Yabancıların Çalışma İzinleri Daire Başkanlığı’nın sayfasına giriş yapılmalıdır.
  2. İzin iptali yapılabilmesi için başvuru işlemleri menüsü üzerinden başvuru takip linkine tıklanması gerekmektedir.
  3. Açılacak olan sayfada, çalışma iznini iptal ettirmek istediğiniz kişi ile ilgili bilgiler karşınıza çıkacaktır. Birden fazla kişi varsa, buradan bilgi görüntüle butonuna tıklayabilirsiniz. Seçtiğiniz kişinin izin iptali için ise başvuru durum görüntüle sayfasına tıklamalısınız.
  4. Açılacak olan sayfadaki tablonun hemen altında, izin iptal talebi butonuna tıklamalısınız.
  5. Açılacak olan sayfada size bir uyarı metni gelecektir. Buna tamam dedikten sonra, sayfanın alt kısmında izin iptal dilekçesi satırı ve yanında da ekle butonu bulunmaktadır. Burada Ekle butonuna tıklamalısınız.
  6. Ekle butonundan sonra sizden dosyayı yüklemeniz istenecektir. Bilgisayar ortamında hazırlanan dilekçenin buraya yüklenmesi gerekmektedir.
  7. Ekle butonuna tıkladıktan sonra yalnızca PDF türünden dosya yüklenebilecektir. Dosya boyutu ise en fazla 3600 KB olmalıdır.
  8. İzin iptal dilekçesi ekle butonunun olduğu yere yüklendikten sonra Kaydet butonuna tıklanır.
  9. Kaydet butonu sonrasında başvuru değerlendirmeye alınır.

Bir önceki yazımız olan Yabancı Oturma izni Nasıl Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın