Çalışma izni Nedir? Avantajları

Türkiye’ye çalışmak maksadıyla gelen ve ülkemizde bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan tüm yabancılar, 4817 sayılı yabancı uyrukluların çalışma izni ile alakalı kanun gereği yabancılar Türkiye’de çalışabilmesi için kişinin çalışma izni alması yasal bir mecburiyettir. Ülkemizde yabancıların çalışma izni ile ilgili yetkili kuruluş T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’dır. Bakanlık çalışma izinlerinin düzenlenmesinden sorumlu yetkili birimdir.

Yabancı uyruklu Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra ikamet tezkeresi belgesi alarak yasal olarak oturum sağlamış oluyor. Oturum izni sonrasında çalışmak istemesi durumunda çalıştırma izni alması gerekmektedir.

Çalışma izni neden yaptırılmalıdır? : Yabancının T.C. yasaları ile belirlenmiş olan çalışma izni belgesinin temin edilmesi konusunda yükümlülükleri (sorumlulukları) bulunmaktadır. Bu sorumluklarının başında çalışma hayatına başlamadan hemen önce çalışma izni belgesinin temin edilmesi konusu geliyor.

İşçi çalıştıran kuruluşlar başvuruları yaptırmalı : Yabancı işçi çalıştıracak olan firma veya kurum en kısa zaman içerisinde yabancı personelinin evraklarını eksiksiz bir şekilde temin ederek yabancının çalışma izni belgesinin alınmasını sağlamalıdır. Bunun için çalışma izni başvurusu yapması gerecektir.

Kaçak işçi çalıştırmak suç teşkil eder : Kaçak olarak yabancı işçi çalıştıran kurumlar T.C. yasalarını ihlal ettiğinden suç işlemiş olarak kabul edilirler. Kaçak işçi çalıştırmak yada kaçak olarak bir kuruluşta çalışmak kanunsuzdur. Büyük para cezalarına maruz kalabileceğinizi unutmayın ve en kısa zamanda yasal sorumluluklarınızı yerinize getirmenizi öneririz.

Sınırsız çalışma izni olur mu? : Eğer sınırsız çalışma izni istiyorsanız bunun için en ideal yol turkuaz kart sahibi olmanız olacaktır. Bilindiği üzere hükümet çıkardığı kanun hükmünde kararname ile yabancılara turkuaz kart verilmesi konusunda destekler sağladı. Turkuaz kart ile ilgili daha önce yazdığımız makelemizi bağlantı üzerinden okuyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Turkuaz Kart Huzur Kaynağı Olacak! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın