İkamet Tezkeresinin Avantajları

Türkiye’ye geçerliği bulunan pasaportları veya pasaport yerine geçebilecek olan evrak/belge’yle giriş yapmış olan yabancı vatandaşların, Türkiye devleti tarafından geldikleri ülkeye uygulanan vize veya vize muafiyeti süresince ülkemiz Türkiye’de konaklayabilirler. Ama ve-lakin vize veya vize muafiyeti süresinin tamamlanmasından sonra daha fazla zaman Türkiye’de kalmak isteyen yabancı uyruklu kişiler ikamet tezkeresi almak durumundadırlar.

İkamet Tezkeresi

Bu yabancılar için Türkiye Cumhuriyeti yetkili kurumları tarafından belirlenmiş zorunluluk arz eden bir durumdur. Her ülkenin kendi sistemi ve prosedürleri olduğu göz önüne alındığında yabancının ikamet etmek istediği ülkenin hukukuna uygun bir şekilde yol izlemesi gerekir.

İkamet tezkeresi konusunda üzerine düşen yükümlülükleri eksiksiz ve zamanında yerine getirmesi gerekir. Yabancının ülkemizde oturum sağlamak istemesinin başında çalışmak istemesi durumları gelmektedir. Nitelikli yabancı iş gücünün ülkenin dinamizmini güçlendireceğini belirten uzmanlar, nitelik ve vasıf oranı yüksek olan yabancıların ülkenin kalkınmasında büyük rol oynayacağını belirtiyorlar.

Zaten bu doğrultuda devlet’inde tamda bu noktada nitelik ve nicelik bakımından yeterli olabilen yabancılara turkuaz kart sistemini devreye kattığını belirtmek isteriz. Bu nedenle yabancıların ilk hedefi iyi bir yaşam standardı olmalı ama ülkeye fayda sağlamaları da gerekiyor. Aksi durumda işler yolunda gitmeyecektir.

Bir önceki yazımız olan Türkiye'de ikamet izni Çözümleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın