Oturma izni Alma Şartları

Teknolojik ilerlemelerin kamu kurumlarında etkin bir şekilde kullanılmasının ardından, farklı bir ülkeden Türkiye’ye gelecek olan, uzun ya da kısa süreli olarak da oturma izni almak isteyen kişiler için her yıl yeni bir kolaylık ortaya çıkmaktadır.

Geçtiğimiz yıllarda vize kontrolleri için bandrol ve kaşe gibi şartların yerine getirilmesi sonrasında da gümrük noktalarında gerçekleştirilen işlemler ile ülkemize gelecek olan turistler, artık E-Vize uygulaması ile birlikte çok daha kısa sürede bu işlemlerini yapabilmekte ve aynı şekilde hızlı olarak da ülkemize giriş yapabilmektedir. Türkiye’de oturma izni almak ise, vize noktasında yapılan uygulamalar kadar günden güne kolaylaşmıştır.

Yabancı uyruklu Türk konsolosluğuna başvuruda bulunarak vize başvurusunda hızlı bir şekilde bulunabilir. Nitekim konsolosluğa yapılan vize başvurusu sonucu 60 gün içerisinde sonuçlandırılır.

İkamet yani oturma izni, her ülkeye vize muafiyet sürelerine göre uygulanmaktadır. Buna göre, kişiler bağlı bulundukları ülkeden Türkiye’ye geldiklerinde bu muafiyet süresine bağlı olarak özel başvuru yapmalı ve oturma izni almalıdırlar. Bu izin, doğrudan İl Göç İdaresi tarafından sağlanmaktadır. Oturma izni başvurusunda bulunacak olan kişilerin, valilik bünyesinde bulunan İl Göç İdaresi’ne doğrudan kendisinin başvurması gerekmektedir. Ancak, kişilerin yasal temsilcileri ya da avukatları da kişiler adına aynı şekilde başvuruda bulunabilmektedir.

Kısa Dönem Oturma izni Alma Şartları

Kısa dönem için oturma izni alma şartları incelendiği zaman, karşımıza çıkan maddeler şu şeklildedir.

 • Kişilerin Türkiye’ye giriş yasağının olmaması gerekmektedir.
 • Göç İdaresi’ne bizzat başvuru yapılmalı (Özel duruma göre kişilerin temsilcileri ya da avukatları da başvuru yapabilir) istenen belgeleri ibraz etmelidirler.
 • Kişilerin pasaport ya da pasaport yerine geçen resmi seyahat belgesine sahip olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapılan tarih, izin bitiş tarihi ile gösterilmiş olan süreden en az 60 gün süreli pasaport ya da yanlarına geçen belgeye sahip olmak.
 • Sağlık ve güvenlik şartlarının eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi gerekmektedir.
 • Talep edilmesi halinde kişilerin kendi ülkesinden adli sicil kaydı da istenebilmektedir.
 • Başvuru yapan yabancıların, Türkiye’de hangi adreste kalacağını beyan etmesi gerekmektedir.

Oturma izni alma şartları için ön plana çıkan durumlar bu şekildedir. Başvuru yapacak kişilerin aynı zamanda muaf olabileceğinin de unutulmaması gerekmektedir. Buna göre, hangi bireylerin oturma izni almaktan muaf olacağını özetle şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Vize ya da vize muafiyeti süresi henüz dolmamış olan kişiler.
 2. Türk vatandaşlığı olan ama izin şartı ile çıkmış olan kişiler.
 3. Uluslararası koruma başvurusu kaydı bulunan kişiler.
 4. Türkiye’ye diplomatik anlamda gelmiş olan kişiler.
 5. Uluslararası örgütlere ait Türkiye temsilciliklerinde çalışanlar.
 6. Uluslararası koruma statüsünde bulunmakta olan kişiler.
 7. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından düzenlenmiş ve çalışma izni verilmiş olan kişiler.

Yukarıdaki maddelerden bir ya da birkaçını taşıyan kişilerin, uzun ya da kısa süreli bir oturma izni başvurusu yapmasına gerek yoktur. Ancak, ülkemizde herhangi bir sorun olmaması açısından bu kişilerin kesinlikle vize ve vize muafiyet tarihlerini takip etmeleri gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Sağlık Sigortası Mecburiyettir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

“Oturma izni Alma Şartları” üzerine 1 yorum.

 1. Oturma izni şartları makalenizi incelediğimde kafamdaki soru işaretlerinden kurtulduğumu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Yabancı uyruklu vatandaşların Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından konulmuş olan yasalara ve üzerlerine düşen yükümlülükleri yerine getirmeleri zorunlu.

  Yabancıların vize muafiyeti sürelerinde değişiklikler oluyormu bu konuyu merak ediyorum.

Bir cevap yazın