Oturma izni Sorgulama

Yasal bir çizgi, yol izleyerek Türk sınırları içerisine giren yabancıların otuz gün tamamlanmadan uzun süreli ikamet etmek istemesi durumunda alması mecburi olan ikamet izni belgesi sorgulama işlemini bu makalemiz aracılığı ile yapabileceksiniz.

Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı yabancıların ikamet izni düzenlemesi konusunda yetkili kurum olduğunu daha önceden anlatmıştık. Eğer siz Türkiye’de ikamet izni çözümleri yazımızı okumadıysanız bağlantı üzerinden incelemenizi öneririm.

Yabancının belirlenen zaman aralığında oturma izni başvurusu yapması neticesinde, yapılan başvurunun sorgulanması gerekir. Bu sorgulama işlemi belirlenen kriterlere göre yapılmaktadır. Misal şöyle diyelim, yabancı ilk defa ikamet için başvuru yaptıysa ayrı bir sorgulama, süre uzatma işlemi için ise ayrı sorgulama yapmanız gerekir.

İkamet izni sorgulaması için hangi bilgiler gerekli? : Oturum izni sorgulaması için başvuru işleminden sonra size verilen başvuru numarası, kimlik bilgileriniz sorgulama esnasında sizden istenilecektir.

İkamet Tezkeresi Sorgulama İşlemi

Yabancı eğer ilk defa oturma izni başvurusu yapmış ve daha önce Türkiye’de ikamet sağlamamış ise ilk kez ikamet izni başvuru sorgulama bağlantısını kullanarak sorgulama yapabilirsiniz.

Eğer ki yabancı daha önce ikamet izni var ise ve Türkiye’de oturum sağlamış ama ikamet süresi sonra ermeden ikamet izni uzatma başvurusu yaptı ise başvuru sonucunu uzatma başvuru bağlantısı üzerinden gözlemleyebilir.

Yukarıda belirttiğimiz bağlantılar üzerinden ikamet izni sorgulaması yapılarak başvuru sonucunu online olarak görebilirsiniz. Yabancının sorgulama işi için ayrıca Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlardan yapabileceği bilinmelidir. Tabii ki online olarak yapılan sorgulamalar daha pratik ve kolay olacağı için sizlere zaman olarak avantaj sağlayacaktır.

“Oturma izni Sorgulama” üzerine 5 yorum.

  1. Merhabalar ben DILNOZA AKBAROVA OTURMA IZNIm IÇIN BAŞVURMUŞTUM 17.08.2018 eskiden çalişma izinim vardi şubatin 22 sinda biti ulkama gitim geri döndum, 09.temuz 2018 tarihinfa geri döndum randavul verdi pendige benim oturma iznim çikmişsa nerden alabilirim sestemden bakabiliyorsaniz bena cevab yazarmisiniz önceden teşakkurler.

  2. Türkiye’de ikamet izni başvurusu yaptım, bu sayfaya arama motorundan buldum. Oturma izni başvurumun sonucu öğrenmek istiyorum onun için girdim gerçektende bakanlığın sitesine bağlantılar üzerinden ulaşarak başvurumu problemsiz bir biçimde halledebildim. Bu Google gerçekten çok faydalı bir arama motoru, bir çok işimi kendi kendime Google sayesinde yapabiliyorum.

  3. Yasal yollar ile ülkemize giriş yapan yabancı uyruklu vatandaşları vize süresi dolmadan ülkeyi terk etmeleri gerekir aksi taktirde kaçak durumuna düşebilirler. Bu süre sonunda ikamet edebilmeye devam etmek için ikamet izni alması şartı vardır. İkamet izni başvurusu yapmış olan yabancılar buradaki bağlantılar üzerinden ilk başvuru yada uzatma başvurusu sorgulaması yapabiliyorlar. Faydalı bir makale olmuş, emeğinize sağlık.

Bir cevap yazın