Sağlık Sigortası Mecburiyettir

Yabancıya sağlık sigortası, yabancı uyruklu kişinin oturma izni alabilmesi bakımından sağlık sigortası mecburiyet durumundadır. Yabancı ikamet alabilmek amacı ile oturum izin başvurusu yapmadan önce zorunlu sağlık sigortası yaptırması gerekir.

Yabancı sağlık sigortası primini asgari yani minumum asgari ücret üzerinden yatıracaktır. Ödeyeceği prim tutarı önceden özel sağlık sigortası sunan acente firmaları tarafından da belirlenebilir. Yasalar gereği ikamet alacak yabancıların özel sağlık sigortası yaptırması mecburiyeti gün yüzüne çıktı.

Yabancının yaptıracağı sağlık sigortası en kısa olarak 1 (bir) yıl olarak yaptırılabilir. Bu nedenle yabancının ikamet edeceği süre baz alınarak, alınabilecek zorunlu sağlık sigortası ne kadar olması gerektiği belirlenebilir.

Sağlık sigortası yabancıya ne fayda sağlar? : Yabancı Türkiye’de ikamet ettiği süre zarfında başına olası gelebilecek kazalarda, yaralanmalarda veya hastalık durumlarında sağlık kurumlarında sağlık olanaklarından yararlanmasına olanak sağlar.

Sonuçta yabancının kendi vatanından farklı bir ülkede ikamet ettiği düşünüldüğünde, o yabancının yaşam standartlarının yükseltilmesi yaşam şartlarının iyileştirilmesi için yabancı sağlık sigortası önemli bir konu olarak ön plana çıkıyor. Yaşam standartlarının yükseltilmesi ile birlikte yabancı uyruklu kişilerin sağlık güvencesi altında yaşamlarını sürdürmelerinin önünde hiç bir engel kalmaz.

Cazip ve uygun koşullar ile poliçe satın alarak zorunlu sağlık sigortası temin edebilirsiniz. Bu sayede ikamet izni başvurularında sorunsuz bir şekilde yolunuza devam edersiniz.

Bir önceki yazımız olan Çalışma izni Nedir? Avantajları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın