Turkuaz Kart Huzur Kaynağı Olacak!

Turkuaz kart; T.C. devletinin kanun hükmünde kararname ile kanunlaştırılmış, belirlenen kriterler doğrultusunda yabancının çalışması ve ikamet etmesi hususlarında yabancı uyruklu kişiye sağladığı avantajları kapsamakta.

Turkuaz kart adında da anlaşıldığı üzere bir kart/belge niteliği taşımaktadır. Yabancının süresiz bir biçimde ikamet edebilmesini veya çalışabilmesi durumlarını kapsamaktadır. Peki yabancı bu kart başvurusunu yapabilmesi için ne gibi hususları bünyesinde barındırıyor olması gerekiyor gelin bunu inceleyelim.

Turkuaz kart sistemini devlet niçin çıkardı? : Türkiye Cumhuriyetinin 2023 gibi bir çok planlamalar dahilinde hedefleri olduğu biliniyor. Bu doğrultuda ülkenin gelişiminin hızlı bir biçimde devam edebilmesi için iş gücünün yükseltilmesi, teknoloji ve bilim konularında ülkeye yarar verebilecek olan yabancıların iş gücü olarak kullanılması sağlanmak isteniyor.

Doğal olarak buda ülkeye avantajlar sağlayacaktır. Ama her yabancı bu turkuaz kart sisteminden yararlanması mümkün olmayacaktır. Çünkü bunun için yabancının nitelik ve nicelik durumlarının iyi olması gerekiyor.

Yabancıda hangi kriterler aranıyor? : Yabancı uyruklunun eğitim durumu, bitirdiği okullar varsa başarı belgeleri, yabancının daha önce çalıştığı işler ve yaşadığı iş tecrübeleri, bilim ve teknoloji alanlarında ne gibi avantajlar sağladığı ve ilerleyen zamanlarda bize ne gibi faydaları olacağı gibi konular öncelikli olarak değerlendirme aşamasında büyük öneme sahip.

Yani Turkuaz kart başvurusu yapacak olan yabancı uyruklu kişinin kişisel vasıfları büyük önem arz ediyor. Turkuaz kart alacak olan yabancının ise özellikle ikamet izni ve çalışma gibi durumlarda izinlerinin sınırsız bir şekilde olacağı göz önüne alındığında yabancı için aslında bir nimet’tir. Önemli olan konu fayda sağla – fayda gör konusudur.

Bir önceki yazımız olan Yabancıya Çalışma izni Nasıl Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

“Turkuaz Kart Huzur Kaynağı Olacak!” üzerine 3 yorum.

  1. Geri bildirim: İkamet Tezkeresinin Avantajları

  2. Geri bildirim: Çalışma izni Nedir? Avantajları

  3. Geri bildirim: Yabancı Neden Başka Ülkeye Gider?

Bir cevap yazın