Yabancı Neden Başka Ülkeye Gider?

Dünya’nın herhangi bir ülkesinde bulunan ve o ülkenin vatandaşı durumunda olan bir insan neden başka bir ülkeye gitmek ister? bu sorunun cevabını deneyimlerimiz doğrultusunda açıklamaya çalışacağız.

Kişi kendi ülkesinde yaşamını sürdürdüğü süreç içerisinde belkide gelenek görenekler ve sosyal yaşam olarak mutlu olabilir ama işin maddi kısmını düşündüğümüzde işler daha karmaşık bir hal alıyor. Bireylerin daha iyi yaşam standartlarına kavuşabilmesi için gelir kaynağından yüksek ücretler kazanıyor olması gerekir. Aksi durumlarda ise kişi geçim problemleri ile karşı karşıya kalacaktır.

Kariyer Planlamaları Yapabilir!

Yabancı uyruklu kişi eğitim ve öğrenimini başka bir ülkede yaparak kariyer planlaması yapabilir. Bu doğrultuda ülke araştırmasına girecek olan yabancı, eğitim standartları yüksek olan ve özellikle burs anlamında devletin yabancı uyruklulara burs verme konusunda desteklerin sunulduğu ülkelerde eğitim görmeyi daha cazip buldukları gözlemlenmektedir.

Kariyer planlaması dahilinde yabancının ilerleyen zamanlarda doktora bile yapabileceği platformların bulunduğu fırsatlar ülkesi konumunda olan Türkiye’de, yabancı hiç zorluk çekmeden sıcak bir ortamda eğitim görme olanaklarına sahip olurlar.

İş Maksatlı İkamet Edilme Durumu

Yabancının bulunduğu ülkede işsiz olması yada iş olarak düşük ücretlere büyük emekler vermek şartıyla çalıştığı müddetlerde emek karşılığı olarak yabancıyı tatmin etmeyen rakamlar olduğu düşünüldüğünde, kişinin daha yüksek ücretlere fırsatların olduğu, ekonomik şartların ve sosyal hayatın daha iyi olduğu ülkelere rağbet gösterilir.

Özellikle Afrika ülkeleri, Kafkas ülkeleri ve orta doğu ülkelerinde bulunan ekonomik sorunlar göz önüne alındığında, bu ülke vatandaşlarının ekonomik olarak daha iyi şartlar sunabilen farklı ülkelere çalışmak amacı ile ikamet ettikleri söylenebilir. Bu şekilde daha iyi bir gelecek için belirli emekler harcanmış oluyor.

Aslında yabancının iş amacıyla gittiği ülkede bu alanda avantajlar sağlayabilir. Özellikle nitelikli, eğitim seviyesi yüksek ve ülkeye iş gücü açısından fayda sağlayabilecek yabancılar ülke için bir artı avantajdır. Bu konu ile ilgili Turkuaz Kart makalemizi detaylı bir biçimde incelemenizi öneririm. Çünkü devlet bu konuda yabancılara destekler sunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Bakanlık 87 Bin Yabancıya izin Verdi! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın