Yabancı Oturma izni Nasıl Alınır?

Oturma izni nedir? :  yabancı uyruklu kişilerin belirli ülke ve bölgelerde oturabilmesi veya yaşayabilmesi için devlet yetkililerine başvurarak alması gereken izindir. Her ülkenin bu konu ile alakalı olarak bazı şartları bulunmaktadır. Yabancılar bir ülkeye giriş yaptıktan sonra o ülkede belirli bir sürede kalmayı planlıyor ve bunun için oturma izni gerekli ise yetkili kişilere başvurarak bu izni almalıdır.

Aksi takdir de bu kişi ülkeden sınır dışı edilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’ne giriş yapan yabancı uyruklu bir kişinin oturma izni alabilmesi için 30 gün süresi bulunmaktadır. Bu süre ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir.

Yabancı Oturma izni Nasıl Alınır?

Bir ülkede yabancı oturma izni almadan önce hangi tür bir ziyaret gerçekleştirildiği belirtilmelidir. Gezi, öğrenci işleri, iş için veya evlilik sebebiyle bu tarz oturma izinlerine başvurular yapılabilmektedir. Her yıl binlerce kişi oturma izni için ülkelerde yetkili kişilere başvuru yapmaktadırlar. Özellikle turistlik gezi yapılan ülkeler bu tarz oturma izinleri ile çok daha fazla karşılaşmaktadırlar.

Amerika, Japonya ve Almanya bunlardan sadece bir kaçıdır. Bu tarz ülkelere turistlik ve öğrenci gezileri diğer ülkelere göre çok daha fazla olduğundan dolayı oturma izni için başvuru yapan kişi sayısı da buna göre fazla olmaktadır. Başvuru için birçok belge ve bilgi istenmektedir. Türkiye’de oturma izni almak isteyen yabancı uyruklu kişiler için istenilen belgeler şu şekildedir;

  • 4 adet son zamanlarda çekilmiş vesikalık fotoğraf
  • Pasaportun aslı ve fotokopisi
  • Oturma izni alacak kişi eğer ev kiralamış ise bu evin noter onaylı kira sözleşmesi
  • Eğer Türkiye vatandaşı yanında kalacak ise, Türkiye vatandaşı olan kişi Noterden taahhütname almalıdır ve bu yabancı kişi tarafından başvuru sırasında getirilmelidir
  • İnternet üzerinden ulaşılabilen ikamet başvuru formu
  • Sağlık sigortası
  • Her ay için geçerli olacak şekilde 500 $ banka hesap özeti
  • Aktif bir telefon numarası

Türkiye için oturma izni almayı düşünen yabancı uyruklu kişiler bu belgelere sahip olmalıdır. Bununla birlikte yetkili makamlara başvuru yaparak kısa zaman içinde oturma izni alınabilir. Evlilik, iş veya öğrencilik durumları için alınacak oturma izinlerinde daha farklı belgeler istenmekte ve turistik gezilere göre daha çabuk oturma izni verilmektedir. Her ülkenin sağlamış olduğu kolaylıklar ve şartları farklı olmaktadır.

Oturma izni almayan kişilerin bu izin süreleri bittikten sonra telaş etmeleri oldukça doğaldır ve bu oldukça önemli bir konudur. Yabancıların kesinlikle oturma izni alamdan belirlenen süreden fazla yurt dışında kalmaları yasaktır. Birçok ülke bu tarz konularda oldukça katı kurallar koymaktadır. Oturma izni almak için süreleri biten kişiler yakalandıkları anda yabancı toplama kamplarına görülmekte ve buradan sınır dışı edilmektedir. Buna ek olarak atıldıkları ülkeye belirli bir süre boyunca giriş yapmaları yasaklanmaktadır. Bu süre Türkiye Cumhuriyeti için 5 ay ile 5 yıl arasında değişmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yabancı Neden Başka Ülkeye Gider? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın