Yabancıya Çalışma izni Nasıl Alınır?

Yabancıya çalışma izni nasıl mı alınır? Türkiye’de ikamet eden ve istihdam edilecek yabancı uyruklu kişilere çalışma izni belgesi nasıl alınır, bu konuda hangi belgeler gerekiyor? Çalışma izni başvurusu dilekçesi ve başvuru formu örneği ve prosedürü nasıldır? Yabancı uyruklu vatandaşların çalışma izni harçları ne kadar liradır, yabancı uyruklu kişi için Sosyal Güvenlik Kurumu sigorta primi aylık kaç liradır ve yabancının çalışma izni başvurusu ne kadar zamanda onaylanır ve kaç günde çıkar?

Tüm bu soruların cevaplarını altta bulunan yazımızda detaylı bir biçimde anlaşılır bir üslup ile dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştık.

Yabancılara Çalışma İzni Nasıl Alınır? Bunun için iki (2) farklı seçenek bulunmaktadır. Eğer yabancının ikamet izni varsa çalışma izni için Türkiye içerisinden başvuru yapılabilmektedir. Şayet yabancının ülkemizde oturma izni yoksa çalışma izinleri başvurusu ancak o yabancının kendi ülkesindeki Türk Konsolosluğundan yapılabilmektedir. Konsolosluk kanalıyla başlatılan prosedür aynı zamanda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı nezdinde de takip edilmelidir.

Gerekli Belgeler ve Prosedür: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı nezdinde yapılacak izin başvurularında Yabancı İşçi Çalıştırma yani yabancı uyruklu personel ile Ev Hizmetlisi (yabancı hasta bakıcı, dadı) için izin alma süreçleri ve istenilen belgeler birbirinden farklıdır. Şirkette çalıştırılacak yabancı personel için gerekli olan evrakları aşağıda “işveren belgeleri” ve “yabancının belgeleri” olarak yazılmıştır. Evde çalıştırılacak yabancı dadı veya yabancı hasta bakıcıların evrakları ve prosedürü hakkında bilgi almak için yukarıdaki “Yabancı Bakıcılar”  yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Başvuru Prosedürü: Öncelikle aşağıdaki yazılı olan evrakların hazırlanması ve ilgili birimlere teslim edilmesi gerekmektedir. Yurt dışı için bu kurumlar Konsolosluklar, ülke içerisinde ise Çalışma Bakanlığıdır.

Bakanlık’ın Aradığını Kriterler: Yabancılara çalışma izni alabilmek için Çalışma Bakanlığı’nın  “Değerlendirme Kriterleri” olarak adlandırdığı şartların varolması gerekmektedir, bu kriterlerin neler olduğuna yabancı işçi çalıştırma şartları yazımızdan ulaşabilirsiniz. Bu kriterlerin en önemlisi herbir yabancı için o işyerinde en az beş TC vatandaşının çalışıyor olması ve o şirketin ödenmiş sermayesinin yüzbin Türk Lirası olması gerekmektedir.

Çalışma İzni Harçları ve Yabancıların SGK Primleri: Öncelikle yabancı işçilerin ve personelin izin harçları 1 yıl için 573,50.-TL olup uzatma yapılması halinde 2 yıllık harç bedeli ödenecektir. Ancak bu sadece Bakanlık’ın almış olduğu resmi izin harcıdır. Bu harçlara ek olarak ayrıca Değerli Kağıt Bedeli de eklenecektir. (2017 yılı için 63.-TL dır) Ancak bu resmi harçlar Türkiye içerisinden yapılan başvurularda geçerli olup, yurtdışından yapılan izinlerde farklı miktarlarda harçlar söz konusudur.

Çalışma izni verilen yabancının işe başlamadan önce Sosyal Güvenlik Kurumu girişinin yapılması gerekmektedir. Yabancı uyrukluların Sosyal Güvenlik Kurumu primleri asgari ücretin 1,5 katı ile 5 katı arasında değişen maaşlara göre değişmektedir. Şirkette çalışacak olanların en düşük brüt maaşı asgari ücretin 1,5 katı’dır. Yabancının şirketteki pozisyonuna (müdür, müdür yardımcısı, pazarlamacı, mühendis ve benzeri) göre minimum maaşı asgari ücretin 5 katına kadar çıkabilmektedir. Örneğin. Yabancı uyruklu bir genel müdürü asgari ücret X 5 şeklinde brüt maaşı hesaplanır ve bunun üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu prim durumu hesaplanarak ödemesi yapılır.

Çalışma İzni için Gerekli Olan Evraklar: İstenen evraklar işveren evrakları ve yabancının evrakları olmak üzere 2 grupta toplanmaktadır. İşverenden istenen belgeler aşağıda yazılmış olmakla birlikte, kimi zaman ek belge ve bilgiler talep edilebilmektedir.

Bir cevap yazın